top of page

ХУДОЖНЯ КЕРАМІКА. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

(8-9 класи)

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

 

 

 

На сьогоднішній день одним з актуальних завдань навчання є розвиток творчих здібностей учнівської молоді, формування самостійної, творчо мислячої особистості, яка може самореалізуватися в будь-якій сфері життєдіяльності. Саме формування творчої особистості є основною метою теорії та практики на заняттях зі спеціалізації «Художня кераміка».

 

Художня кераміка — один з найпоширеніших видів українського декоративного мистецтва. Зародившись у глибокій давнині, вона за тривалий час свого розвитку досягла високого рівня технічної досконалості. А такий вид кераміки, як мала пластика, допомагає опановувати традиції декоративно-прикладного мистецтва.

 

Пропонована навчальна програма пройшла апробацію, яка засвідчила її високу ефективність у досягненні прогнозованих результатів. Основна увага при формуванні змісту програми приділялася забезпеченню системності, наступності та безперервності художньо-естетичної освіти при підготовці дітей в Школі образотворчого мистецтва Рівненського міського Палацу дітей та молоді.

 

В основу програми покладена ідея спеціальної підготовки дітей в Школі образотворчого мистецтва декоративно-прикладного спрямування як необхідної складової системи профільного навчання на основному та вищому рівні. Пропонована програма побудована на основі особистісно-орієнтованого та діяльнісного підходів. Завдання підбираються індивідуально кожному з учнів. Зміст програми забезпечує поглиблене вивчення мистецтва кераміки.

 

Метою навчальної програми «Художня кераміка. Спеціалізація» є створення умов для розвитку художньо-творчого потенціалу дитини шляхом поглибленого вивчення мистецтва кераміки, формування художніх компетентностей, оволодіння художньо-практичною діяльністю на професійному рівні, розвиток художньо-образного мислення.

 

ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ

 

 

 

 

  • Сформувати систему знань про художню кераміку, її історію, види, техніки, творчість відомих майстрів;

 

  • сформувати систему знань про рельєф та круглу скульптуру;

 

  • розвинути художньо-творчі якості, ініціативність та самостійність учнів;

 

  • розвинути композиційно-просторове мислення, відчуття матеріалу, форми, художнє мислення та фантазію, творче мислення при виконанні завдань;

 

  • сформувати систему знань та вмінь щодо роботи над творчим проектом, а також основних етапів створення авторської керамічної роботи;

 

  • сприяти засвоєнню технік та технології виконання керамічних робіт;

 

  • розвинути навички роботи зі спеціальними інструментами;

 

  • розвинути професійний смак та естетичне бачення світу;

 

  • виховати повагу та любов до народних традицій декоративно-прикладного мистецтва;

 

  • виховати цілеспрямованість, працелюбність, бережливе відношення до обладнання, матеріалів;

 

  • Виховати культуру спілкування в колективі,  дружнє ставлення, почуття допомоги педагогу та однокласникам.

 

 

Навчальна програма реалізується у Школі образотворчого мистецтва Рівненського міського Палацу дітей та молоді і розрахована на учнів 8 та 9 класів Школи образотворчого мистецтва (13-16 років), на два роки навчання, 432 години (1 рік —216 годин, 2 рік — 216 годин), по 6 годин на тиждень.

 

Програма «Художня кераміка. Спеціалізація» розроблена на основі багаторічного педагогічного досвіду роботи автора в Школі образотворчого мистецтва Рівненського міського Палацу дітей та молоді. Програма «Художня кераміка. Спеціалізація» є наступним рівнем та вищим етапом вивчення дисципліни «Скульптура», що викладається для учнів 4 — 7 класів Школи та дає базові компетентності зі скульптури та художньої кераміки. Програма «Художня кераміка. Спеціалізація» спрямована на підготовку учнів 8 — 9 класів Школи образотворчого мистецтва до вступу у вищі художні навчальні заклади.

 

Зміст програми забезпечує виховання гармонійно розвиненої особистості з глибоким самостійним мисленням, художнім смаком і творчим потенціалом. Зміст програми слугує фундаментом, на базі якого засвоюються глибокі професійні, теоретичні та практичні знання й навички, формується творча особистість, яка може створювати мистецькі твори.

 

Отримавши базові компетентності з дисципліни «Скульптура» на заняттях зі спеціалізації «Художня кераміка» учні отримують можливість творчого самовираження, реалізації власного потенціалу шляхом створення авторської дипломної роботи. Навчання передбачає оволодіння більш складними техніками роботи, обладнанням та інструментами, що відповідають необхідному рівню для вступу у вищі навчальні заклади.

 

Зміст тем програми передбачає формування уявлень про художню кераміку, як один із видів декоративно-прикладного мистецтва. Одним із завдань програми є вивчення народного мистецтва, яке так само, як і професійне, перебуває в постійному розвитку. Народне мистецтво постійно набуває нових рис та завжди віддзеркалює культурні запити народу. Разом із тим, культурні смаки виховувались з творами народного мистецтва, що супроводжували людину протягом всього життя. Тому важливо донести до дітей та учнівської молоді, як до майбутнього покоління те, що твори народного мистецтва потребують поглибленого вивчення, уваги, охорони та збереження. Необхідно наголошувати на тому, що вивчення народних традицій є методом удосконалення власних вмінь та розвитку творчого мислення.

 

Зміст програми включає в себе вивчення історії мистецтва художньої кераміки, композиції під час роботи над ескізами та картонами. Програма тісно пов’язана з іншими навчальними дисциплінами в системі художньої освіти Школи образотворчого мистецтва (малюнок, живопис, композиція, історія мистецтва), що допомагає глибоко осмислити і отримати спеціальні знання, вміння та навички.

 

Протягом навчання проводиться діагностика успішності реалізації програми. Формами контролю за результативністю навчання є засідання художніх рад Школи образотворчого мистецтва, семестровий контроль. Підсумковий контроль проводиться під час відкритого захисту дипломних робіт Школи образотворчого мистецтва.

ПОГОДЖЕНО

Протокол засідання науково-методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

05.09.2014р. № 3

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ управління освіти і науки обласної державної адміністрації

08.09.2014р. №459

ЗМІСТ ТЕМ

 

1. Вступ (2 год.)

 

Теоретична частина. Програма на рік, основні теми. Ознайомлення з матеріалами та інструментами. Інструктаж з техніки безпеки.

 

2. Сучасна художня кераміка (4 год.)

 

Теоретична частина. Історія розвитку кераміки. Сучасна художня кераміка. Сучасна кераміка в Україні. ЇЇ види, стилістика, пошуки сучасних митців. Основні теми творів. Технології та техніки роботи. Визначні майстри сучасної кераміки в Україні.

 

3. Види та техніки художньої кераміки. Рельєф (66 год.)

 

Теоретична частина. Ознайомлення з трьома способами створення рельєфу – пластичним, конструктивним та комбінованим, а також допоміжними прийомами – розкачуванням, скатуванням, сплющенням, прищеплюванням, розтягненням, витягуванням.

Практична частина. Професійне ліплення керамічного рельєфу, його оздоблення та декорування. Складання ескізу зображення, що виконується олівцем на завчасно обраній геометричній формі аркуша паперу. Нанесення нанести стекою малюнку на глиняне тло, поступове вибирання зайвої глини з площини фону. Нанесення на тло окремо виліплених зображень. Комбінування технік з елементами контррельєфу. Оздоблення завершеної роботи декоративним розписом.

Матеріали. Глина, дошка, качалка, ніж, стеки

Зоровий ряд. Наочні посібники, готові роботи (учнів та викладача)

 

3. Ліплення об’ємної скульптури (78 год.)

 

Теоретична частина. Ознайомлення з технікою виготовлення об’ємної скульптури методом ручного ліплення.

Практична частина. Робота над виготовленням об’ємної скульптури методом ручного ліплення. Пошуки сюжету та пластичної ідеї. Розробка ескізів через пластичні ритми, силует, співвідношення мас. Створення узагальненої форми з цілого шматка глини. Розробка в деталях. Підкреслення характерних моментів у пластиці. Розпис роботи.

Матеріали. Глина, стеки, поролонова губка, підставка.

Зоровий ряд. Наочні посібники, готові роботи (учнів та викладача).

 

4. Метод формування порожнистого тіла (64 год.)

 

Теоретична частина. Ознайомлення з технологією та техніками формування порожнистого тіла: заливанням та видавлюванням за допомогою гіпсового шаблону

Практична частина. Практичне виконання основних етапів формування порожнистого тіла: заливання, або видавлювання за допомого гіпсового шаблону. Прилаштування до виробу виліплених вручну деталей. Загладжування вологою ганчіркою.

Матеріали. Глина, гіпсова форма, рідка глина (шлікер) для заливки, стека, підставка

Зоровий ряд. Наочні посібники, готові роботи (учнів та викладача)

 

6. Підсумок (2 год.)

 

Теоретична частина. Підсумки роботи за рік. Підготовка до загального перегляду Школи образотворчого мистецтва. Оцінювання роботи учнів.

ЗМІСТ ТЕМ

 

1. Вступ (2 год.)

 

Теоретична частина. Програма на рік, основні теми. Ознайомлення з матеріалами та інструментами. Інструктаж з техніки безпеки.

 

2. Робота над дипломним проектом. Орієнтовні теми дипломних робіт (4 год.)

 

Теоретична частина. Основні поняття про дипломний проект зі спеціалізації «художня кераміка», основні етапи роботи над дипломним проектом. Ознайомлення учнів з орієнтовними темами дипломних робіт,

Практична частина. Здійснення пошукової роботи, робота з літературою, Інтернет-джерелами, візуальним рядом. Визначення теми дипломного проекту у взаємозв’язку із добором відповідних технік та технології виконання.

Зоровий ряд. Література, репродукції.

Матеріали. Альбоми для начерків, олівці

 

3. Пошуки та робота над першими ескізами дипломного проекту (12 год.)

 

Теоретична частина. Поняття про творчі пошуки та вимоги до ескізів дипломного проекту. Ідея дипломного проекту та форми її втілення.

Практична частина. Робота над першими ескізами. Вибір найбільш вдалої ідеї та теми.

Зоровий ряд. Література, репродукції.

Матеріали. Альбоми для начерків, олівці

 

4. Композиційні пошуки (12 год.)

 

Теоретична частина. Консультації та рекомендації педагога щодо перших ескізів дипломного проекту. Поняття про тривимірну ескізну проекцію.

Практична частина. Робота над тривимірною ескізною проекцією завдання.

Зоровий ряд. Література, репродукції.

Матеріали. Папір, олівці

 

5. Робота над ескізами в кольорі (12 год.)

 

Теоретична частина. Особливості розпису на глині та підготовки викрасок барвників. Особливості роботи над ескізами в кольорі із врахуванням специфіки розпису на глині.

Практична частина. Робота над ескізами в кольорі із врахуванням специфіки розпису на глині. Створення декількох варіантів ескізу дипломного проекту в кольорі.

Матеріали. Керамічні барвники, глиняна палітра, папір, фарби.

Зоровий ряд. Викраска готових барвників.

 

6. Підготовка до захисту ескізів дипломного проекту на І художній раді (6 год.)

 

Практична частина. Остаточне доопрацювання ескізів дипломного проекту. Підготовка папки ескізів до захисту проекту на І художній раді. Підготовка виступу-захисту ескізів дипломного проекту.

Матеріали. Фарби, ескізи, папка

 

7. Виконання ескізної моделі дипломного проекту в матеріалі. Індивідуальні консультації (24 год.)

 

  Практична частина. Виконання ескізної моделі невеликого розміру дипломного проекту в матеріалі для того, щоб побачити як буде виглядати подальша робота. Індивідуальні консультації педагога.

  Матеріали. Глина, стеки, дошка

 

8. Підготовка до захисту ескізної моделі дипломного проекту в матеріалі на ІІ художній раді (6 год.)

 

  Практична частина. Підготовка ескізної моделі до презентації та захисту на ІІ художній раді, доопрацювання деталей.

  Матеріали. Глина, стеки, дошка

 

9. Робота над дипломом в матеріалі (ліплення, сушка, випалення) (96 год.)

 

  Практична частина. Робота над дипломним проектом згідно затверджених ескізів та ескізної моделі. Застосування знань, отриманих на заняттях зі спеціалізації та скульптури. Використання різних технік кераміки, або комбінованої техніки.

  Матеріали. Глина, стеки, дошка

  Зоровий ряд. Затверджені ескізи та ескізна модель

 

10. Розпис готової дипломної роботи (18 год.)

 

  Практична частина. Підбір керамічних барвників, згідно затвердженої на ескізах кольорової гами. Підготовка палітри, змішування пігментів для отримання бажаної кольорової гами. Розпис роботи.

  Матеріали. Кольорові барвники на викрашеній палітрі, пензлі, компресор для розпилення

  Зоровий ряд. Ескізи, виконані в кольорі.

 

11. Оформлення дипломної роботи (18 год.)

 

  Практична частина. Оформлення готової дипломної роботи згідно затвердженого на художніх радах проекту

  Матеріали. Додаткові матеріали, конструкції, вмонтовані елементи згідно конкретного проекту.

 

 

12. Підсумок. Підготовка до захисту дипломної роботи (виступ, ескізно-пошукова папка, презентація) (6 год.)

 

  Практична частина. Підготовка виступу до відкритого захисту дипломних проектів, формування ескізно-пошукової папки, створення презентації.

 

 

 

 

 

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

 

 

Вимоги до рівня досягнень учнів:

 

Учні мають знати:

 

  • основні види, техніки кераміки;

  • історію розвитку кераміки;

  • особливості сучасної художньої кераміки, зокрема, в Україні; її види, стилістику, пошуки сучасних митців, основні теми творів, технології та техніки роботи;

  • визначних майстрів сучасної кераміки в Україні;

  • основні способи професійного ліплення рельєфу, круглої скульптури, формування порожнистого тіла;

  • основні етапи створення проекту власної творчої роботи з художньої кераміки, послідовність роботи над проектом;

  • особливості виконання роботи в матеріалі та її оформлення.

 

  Учні мають вміти:

 

  • професійно ліпити рельєф, круглу скульптуру, формувати порожнисте тіло;

  • виконувати розпис керамічної роботи, добирати барвники;

  • послідовно працювати над створенням авторської керамічної роботи;

  • розробляти ескізи олівцеві і в кольорі для власного проекту роботи з художньої кераміки;

  • створювати ескізну модель керамічної роботи;

  • оформлювати керамічну роботу;

  • презентувати та захищати ідею авторської керамічної роботи.

 

Учні мають набути досвіду:

 

  • створення власних професійних творчих робіт з художньої кераміки;

  • презентації та захисту власних творчих ідей;

  • самореалізації в соціумі засобами мистецтва та соціально-творчої активності.

 

Формою демонстрації досягнень учнів є результати захисту дипломних робіт Школи образотворчого мистецтва.

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА

 

  1. Акунова Л.Ф., Крапивин В.А. Технология производства и декорирование художественных керамических изделий. — М., 1984.

  2. Алексеева В. В. Что такое искусство? — М., Советский художник, 1991.

  3. Античная скульптура. Из собрания Государственного музея изобразительных искусств имени А. С. Пушкина. — М., 1987.

  4. Бурдель. Изобразительное искусство. Автор и составитель альбома Стародубова В. В. — М., 1979.

  5. Голубкина А. С. Несколько слов о ремесле скульптора. — М., 1975.

  6. Дубовицкая Н. Юрий Александров. Скульптура. — М., 1983.

  7. Коломієць І. Альбом. — К.,. 1983.

  8. Лантери Е. — Лепка. М., 1963.

  9. Пам'ятники Києва. Фотоальбом. — К., 1974.

  10. Петрочук О. Аристид Майоль. — М., 1977.

  11. Програми шкіл допрофесійної підготовки Рівненського міського Палацу дітей та молоді / відп. за вип. Кириленко С. В.; М-во освіти і науки України; Наук.-метод. центр серед. освіти; Рівнен. міськ. Палац дітей та молоді. – Рівне: Волин. обереги. – 2000.

  12. Програми з позашкільної освіти. Художньо-естетичний напрям. Вип. 2. — К.: «Грамота», 2009.

  13. Соколов В. Н. Лепка фигуры. — М., 1962.

  14. Українське декоративне мистецтво (альбом). – К., 1991.

  15. Художні промисли України (альбом). – К., 199

     

bottom of page